Deprem

Depremde Yapılması Gerekenler

Deprem öncesi hazırlıklarınızı tamamlamanız deprem anı için hayati bir önem taşımaktadır. Deprem öncesi sakinliğinizi deprem anında da devam ettirmeniz son derece önemlidir. Deprem doğal bir afet olduğu için herhangi bir korkuya kapılmanıza gerek yoktur.

Deprem anı bir anlık şok geçirebileceğinizden geçmişte yaptıklarınızı kaybetme şansınız var. Bunun için deprem anı deprem çantanızın mutlaka hazır da bulunması gerekir. Bu çanta içerisin de önemli numaralar başta olmak üzere toplanma alanları ve deprem anı ne yapmanız gerektiği yazan rehberlik yazıları olmalı bu yazıları şeffaf su geçirmeyen bir dosya da muhafaza etmeniz de son derece önemlidir.

Deprem bilindiği gibi beklenmediği anda gelen ve bir çok insanın önceden hazırlığı olsa bile deprem anı ne yapması gerektiğini bilmediği bir afettir. Fakat deprem anı da hazırlığınızın olduğunu bilirseniz kurtulma şansınız ciddi bir şekilde yükselecektir.

Panik Olmamak

Basit gibi gelse de ilk kural budur. Panik olduğunuz da kurtulma şansınız YOK denecek kadar azdır. Ben ne panik olacam dediğiniz vakit deprem anı ciddi bir kayıp yaşayabilirsiniz. Bir çok deprem uzmanı da deprem anı sakince (yavaş konusun da bahsetmiyorum) heyecana kapılmadan gerekenleri yaparsanız emin olun ki hayatta kalmayı başarabilirsiniz.

Güvenli Bölge

Depremden önce belirlemiş olmanız gereken bir güvenli bölgeniz olmalı ki aile evinde yaşıyorsanız da herkesin bildiği ve her odada güvenli bölgenin oluşturulması gerektiğini unutmayın. Gerekirse bu alanların krokisini de şeffaf dosya içerisinde bulundurabilirsiniz. Deprem anında herkesin en yakın güvenli bölgeye gitmesini sağlayın. Eğer ki 15 saniyeden uzun sürüyorsa bulunduğunuz alanda çökmenizden başka şansınız yok. Çkün ve bir elinizle zemini bir elinizle de kafanızın üzerine elinizi koyun.

Güvenli bölgeye ulaştırığınız da deprem çantanızın da yanınızda olduğundan emin olun. Deprem anı mutlaka sert cisime tutunun ve bekleyin. Aniden yere çakılabilirsiniz. Alttaki kolonlar sağlam değilse çökebilir. Bunu göz önünde bulundurarak o bölgeye girin. Ya da binanız uzunlamasına yapılmış ise yan çökme ihtimali de yine tehlikeler arasında. Bu duruma göre de deprem anı çökmeden korkmamanız gerekiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı